Cherry eye (kiraz göz) ve modifiye Morgan cep yöntemi

Cherry eye (kiraz göz) ve modifiye Morgan cep yöntemi

Kiraz göz (Cherry Eye)
Üçüncü göz kapağının iç yüzünde bulunan harder bezinin büyümesi sonucunda üçün göz kapağını iterek göz dışarı doğru çıkmasına cherry Eye halk dilinde de kiraz göz denir. Üçüncü göz kapağı prolabsusu olarakta bilinir.
Oluşmasında ki sebepler tam olarak bilinmemekle birlikte Periorbital dokular ile üçüncü göz kapağı tabanı arasında ki bağ doku bağlantısının güçlü olmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ama başka bir çok sebepten şekillenebilir. Medikal tedavi erken dönemde işe yarayabilirken çoğunlukla başarısız olabiliyor.
Kesin çözüm ameliyattır. Uygun olan ameliyat yöntemi modifiye Morgan cep yöntemidir. Onun dışında Twitchell yöntemi, Moore yöntemi, Blogg ve Gross yöntemi, Albert yöntemi(daha çok kediler için), Kaswan-Martin yöntemi gibi yöntemlerde vardır. Bunlar dışında harder bezinin ekstirpasyonu yani kesilip alınması şeklinde bir yöntem vardır ama bu yöntem tercih ettiğimiz bir yöntem değildir kolay olmasına rağmen sonrasında özellikle Keratoconjunctivitis sicca (KCS) yani kuru göz sendromu şekillenme ihtimali yüksektir. Çünkü göz yaşının büyük bir bölümü bu bezden salgılanmaktadır.
Amerikan Cocker Spaniel, Puanter, Pekinez, Beagle, İngiliz Bulldog, Fransız Bulldog ve kangallarda yaygın olarak görülür. Diğer bütün Köpek ırklarında da şekillenebilir. Nadir olarak kedi ve tavşanlarda da şekillenebilir.
Operasyondan sonra tekrar etme ihtimali olsada çok düşük bir ihtimaldir. Her iki gözde şekillenebildiği gibi her iki gözdede olabilir. Tek gözde başlayıp diğerinde de şekillenebilir yada her iki gözde birden olabilir yada sadece bir gözde devam edebilir.

 

Cherry eye (kiraz göz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VETERİNERİ ARA